Jeśli spojrzymy na dominację YouTube’a w dziedzinie serwisów z materiałami wideo, to może się ona nam nieco kojarzyć z tym, jak poker online bez depozytu przeważają w kasynach internetowych. Na całe szczęście nie oznacza to, że YT ma monopol na rynku. Jedną ze stron, która stara się konkurować z gigantem, jest Vimeo. Według najnowszych informacji w połowie 2021 roku ma stać się samodzielną firmą.

Czym jest Vimeo?
Vimeo to serwis internetowy, który umożliwia nam oglądanie lub przesyłanie materiałów wideo. Obecny jest on w sieci od 2004 roku. Jego nazwa wzięła się od video i me, które mają jako gra słowna pokazywać, że chodzi o moje wideo. Tym właśnie charakteryzuje się ten serwis, iż jest nastawiony na twórczą pracę artystów. Nie znajdziemy tutaj zatem zwiastunów, wideoklipów znanych muzyków, materiałów z gier czy też wideo ewidentnie stworzonego przez kogoś innego. Zabrania tego regulamin, co sprawia, że serwis cały czas utrzymuje poziom. Vimeo zasłynęło tym, że w 2007 roku jako pierwsze wprowadziło możliwość przesyłania i oglądania materiałów w jakości HD 720p. Już w 2010 roku materiały były konwertowane do H.264, dzięki czemu Vimeo zaczęło korzystać z HTML5.
Obecnie serwis wprowadził niejako 2 plany. Pierwszy z nich jest bezpłatny, który pozwala na przesłanie 1 materiału w tygodniu. Większość osób wybiera jednak pakiety premium – Plus, Pro, Business i Premium. Ich cena waha się od 23 do 245 złotych miesięcznie. Można dzięki nim liczyć na różną przestrzeń dyskową, ilość osób na koncie, wysokość danych do przesyłania w każdym tygodniu. Najdroższy plan Premium oferuje 7TB danych, brak limitów tygodniowych, jak i liczby użytkowników. Dodatkowo można liczyć na darmową kamerę o wartości 399 dolarów – Mevo Start Live. Płatne plany pozwalają również na integrację z Google Analytics, a wspomniane zarządzanie kontem przez wielu członków zespołu świetnie się sprawdzi w przypadku różnych projektów firmowych. W ostatnim czasie wprowadzone zostało nawet wypożyczanie i kupowanie filmów za pośrednictwem Vimeo. Oczywiście samo oglądanie filmów w serwisie jest bezpłatne.
Zmiany w Vimeo
2 lata po założeniu, w 2006 roku Vimeo stało się własnością InterActiveCorp, ogromnego holdingu technologicznego i medialnego. Po 15 latach IAC zdecydowało się jednak na wydzielenie Vimeo jako osobnej firmy. Ma to nastąpić w II kwartale 2021 roku. Joey Levin, CEO IAC, w komunikacie prasowym napisał, że nadszedł już czas, aby Vimeo rozwinęło skrzydła i stało się wielką niezależną spółką publiczną. Ta zmiana pozwoli serwisowi na dalsze inwestycje w produkty i zwiększone możliwości sprzedażowe.
Zmiany w Vimeo wynikają między innymi z tego, że bezpłatny plan w serwisie ma znaczące ograniczenia, więc nigdy nie osiągnął takiej samej skali, jak mamy w przypadku YouTube’a. Nas nie dziwią nadchodzące zmiany, gdyż w 2020 roku serwis zanotował znaczące wzrosty. Już teraz ma zarejestrowanych ponad 200 mln użytkowników, z czego tylko przez 6 miesięcy w tym roku przybyło ich 30 mln. Vimeo już teraz wyceniane jest na 2,75 miliarda dolarów. Nowe inwestycje pozwolą zatem w tworzeniu kolejnych narzędzi dla zespołów i korporacji, rozwijaniu bogatszych funkcji dla wydarzeń na żywo, jak i również pomogą w dodawaniu integracji z większą liczbą platform zewnętrznych. Mamy zatem nadzieję, że Vimeo jeszcze bardziej zyska nie tylko na wartości, lecz i popularności. To serwis, który nadal trzyma poziom i zdecydowanie odróżnia się od YouTube’a.