Czy zastanawiałeś się kiedyś na czym zarabia Polski bukmacher online, kasyno i inne spółki z branży hazardowej? Niezależnie od odpowiedzi na to pytanie, będąc zainteresowanym wszelkimi wydarzeniami sportowymi i obstawianiem wyników, powinieneś wiedzieć czym jest tzw. marża bukmacherska. O tym czym ona jest, jak się ją liczy i gdzie jest najniższa dowiesz się z poniższego artykułu.

marża bukmacherska
Co to jest marża bukmacherska w zakładach sportowych online?

Czym jest marża bukmacherska i czy da się ją zredukować?

Marża bukmacherska umożliwia bukmacherom pewny zarobek niezależnie od wygranej obstawiającego. Za świadczenie swoich usług bukmacher pobiera pewną kwotę za możliwość korzystania z funkcji i organizacji systemu. Bukmacher w ten sposób niczego nie ryzykuje i może prowadzić działalność bez konieczności jej nagłego zamknięcia w przypadku większej wygranej. Marża bukmacherska potrącana jest z wygranej i jest wyrażana w procentach. Dotyczy całego zakładu, a nie tylko wybranych możliwości wyniku. Jest zależna od typu zakładu, wydarzenia sportowego i jego popularności. Standardowa marża u polskich bukmacherów oscyluje w granicach 5 – 10%.

Aby wiedzieć dokładniej jak to wszystko wygląda, warto zwizualizować sobie sytuację, w której są dwie osoby rzucające monetą. Wiadomo, że szansa na wylosowanie zarówno orła, jak i reszki jest identyczna i wynosi 50%. Obaj gracze mają taką samą szansę na potencjalne zwycięstwo. W normalnym scenariuszu jeden z nich otrzymałby 100% tego co postawił, a drugi stracił całość postawionych pieniędzy.

W sytuacji, w której jednym z graczy jest bukmacher, drugi gracz po wygranej musi zapłacić za możliwość uczestniczenia w zakładach np. 5% wygranej. Gdyby sytuacja miała miejsce przy stole z dwoma prawdziwymi graczami, zakład moglibyśmy uznać za nieuczciwy, bo nikt nie płaci swoistego „podatku od wygranej”. Taką zapłatę nazywamy właśnie „marżą bukmacherską”. Chociaż nie jest ona wysoka, przy dłuższej grze może znacząco wpłynąć na ogólny stan naszego konta – przy większych sumach liczy się każdy procent.

sts bonus bez wpłaty
Darmowy bonus bez depozytu w STS. Kod promocyjny: BETONLINE

Jak obliczyć marżę bukmacherską? Wzór na każdą okazję

Każde wydarzenie sportowe charakteryzuje się innymi zmiennymi. Na ich podstawie bukmacher ustala pewną marżę. Nie zawsze jest ona adekwatna do danego wydarzenia sportowego, jednak każdy bukmacher stara się ją utrzymywać na w miarę stałym poziomie. Aby obliczyć marżę dla danego wydarzenia, warto znać kilka wzorów, które okazują się pomocne w jej wyliczaniu.

Liczenie marży zaczynamy od zebrania pewnych danych, czyli notujemy kursy na wszystkie możliwe rezultaty. Dla przykładu w tenisie mamy tylko dwa możliwe scenariusze – wygraną i przegraną. Taką sytuację nazywamy dwudrogową.

W sytuacji dwudrogowej zapisujemy kurs na pierwszą i drugą stronę. Teraz te dane możemy podstawić do odpowiedniego wzoru. W miejsce 1,7 należy wpisać kurs pierwszej strony, natomiast w miejsce 2,1 kurs drugiej strony.

Wzór: (1/1,7*100 ) + (1/2,1*100) -100 = 6,43

Marża w tym przypadku wynosi 6,43%.

Druga popularna sytuacja do rozpatrzenia to sytuacja trzydrogowa, czyli zazwyczaj z remisem np. w piłce nożnej. W miejsce 2,3 należy wstawić kurs pierwszej drużyny, w miejsce 3,25 kurs remisu, a w miejsce 3 kurs drugiej drużyny.

Wzór: (1/2,3*100)+(1/3,25*100)+(1/3*100)-100 = 7,58

Marża w tym przypadku wynosi 7,58%.

Jeśli kursów jest więcej, należy dodać kolejne części do działania, w nawisach np. + (1/2.3 * 100).

Liczenie marży nie jest wymagającą czynnością, ale nie będziemy jej wykonywać za każdym razem przed obstawianiem zakładów. Warto jednak zrobić to kilka razy, aby mieć ogólne rozeznanie w obecnej sytuacji przy wybranych rozgrywkach u niektórych bukmacherów. W internecie można znaleźć kalkulatory wyliczające marżę za nas, a także co jakiś czas sprawdzać czy sytuacja w świecie bukmacherów się nie zmieniła.

Kto oferuje najniższą marżę w świecie bukmacherki?

Tak naprawdę do wysokości marży nie ma jednej reguły. Sytuacja ciągle się zmienia, jedni bukmacherzy prosperują lepiej, inni gorzej. Najlepiej co jakiś czas sprawdzać aktualność i stamtąd dowiadywać się, którzy bukmacherzy mają na dany moment średnią marżę. Od jakiegoś czasu ranking marży wygląd w mniej więcej taki sposób;

1. Fortuna i eTOTO – 6%,

2. forBET – 7,5%,

3. Totolotek – 8,5%.

Należ pamiętać, że oprócz marży bukmacherskiej przy obstawianiu wypadałoby zwrócić uwagę na takie czynniki jak dostępne bonusy, czas wypłaty, wysokość i wahania kursów.

Poprzedni artykułPopularne i skuteczne systemy bukmacherskie
Następny artykułWyniki na żywo – gdzie najlepsze?
Najlepsi w Polsce legalni bukmacherzy internetowi dają kasę na sam początek. Wystarczy podczas rejestracji wpisać kod promocyjny BETONLINE żeby otrzymać dodatkowe korzyści jak darmowe zakłady, freebety czy darmowy bonus bez depozytu. W STS taki bonus bez wpłaty to nawet 29 PLN.