Każdy z nas chce zarobić na bukmacherce. Nikogo nie zdziwi więc fakt, że bukmacher również chce zarabiać na oferowanych przez siebie usługach. Niestety firmy bukmacherskie to nie spółki charytatywne i nie rozdają pieniędzy za darmo (oj chciałoby się). Tak, promocje i bonusy to również element strategii zarabiania bukmachera. Spółka oddaje nam część swoich dochodów, które ostatecznie i tak do nich wrócą czy to poprzez niespełnienie warunków promocji, czy poprzez bardziej intensywną grę. Jak bukmacherzy zarabiają na tym, że ludzie obstawiają? Wszystko rozbija się o marżę, czyli tak jakby dodatkowy podatek płacony na rzecz bukmachera. Nie jest on jednak aż tak widoczny i oczywisty, gdyż bukmacherzy ukrywają tę opłatę w kursach. O co dokładnie chodzi z marżą bukmacherską? Jak niby bukmacher ma na tym zarobić?

marża bukmacherska
Co to jest marża bukmacherska i jaki bukmacher ma najniższą

Co to jest marża bukmacherska i jak powstaje?

Bukmacherzy obliczają sprawiedliwe kursy na wydarzenia ze swojej oferty, ale zamiast wystawić je na stronę w taki sposób, obniżają każdy kurs o kilka procent. Różnica pomiędzy kursem wynikającym ze statystyki, a kursem dostępnym do obstawiania to właśnie marża bukmacherska. Przyjrzyjmy się temu na przykładach, gdyż tak najlepiej zrozumieć na czym to wszystko polega. 

Znaczenie marży bukmacherskiej najlepiej będzie zrozumieć na zakładach dwudrogowych. Mamy z nimi do czynienia np. w trakcie obstawiania meczów tenisa. W tym celu musimy wejść na stronę bukmachera i spisać kursy na interesujące nas wydarzenie. Załóżmy, że pierwszy gracz posiada kurs na zwycięstwo 1,87, a drugi 2,00.

Wzór na obliczenie marży u bukmachera w zakładach dwudrogowych wygląda następująco

Marża = ((1/kurs A) *100 + (1/kurs B)*100)-100 

Podstawiamy liczby do wzoru i uzyskujemy:

((1/1,87) *100 + (1/2,00)*100)-100 = 3,48%

sts bonus bez wpłaty
Darmowy bonus bez depozytu w STS. Kod promocyjny: BETONLINE

Jeśli któryś z bukmacherów zaoferuje nam tak niską marżę (zazwyczaj wahają się one w granicach 4-6%, a nawet więcej) to warto zdecydować się na wybór tej spółki, gdyż daje nam ona dobre perspektywy na osiągniecie ostatecznego sukcesu. 

W przypadku kursów trzydrogowych, z którymi spotykamy się np. w trakcie obstawiania meczów piłki nożnej wystarczy tylko wstawić do wzoru dodatkową część wyrażenia z obliczeniami kursu. Taki wzór będzie prezentował się następująco:

Marża = ((1/kurs A) *100 + (1/kurs B)*100 + (1/kurs C) *100 ) -100 

Dysponując tą wiedzą każdy będzie mógł obliczyć sobie jak wielka jest marża bukmachera, u którego stawia.

Jakiej marży powinniśmy szukać?

Każdy bukmacher oferuje swoim graczom inną marżę. W dodatku różni się w zależności od dyscypliny sportowej, rodzaju zakładu, rynku i wielu wielu innych. Nie da się jednoznacznie określić, który z bukmacherów oferuje najlepszą marżę na wszystko, gdyż u każdego bukmachera może być inaczej. Szukając bukmachera dla siebie powinniśmy sprawdzić go przede wszystkim pod kątem tego jaką marżę oferuje, na dyscypliny, które planujemy stawiać. Nie warto interesować się promocjami na start czy graficznymi wodotryskami, gdyż to nie od nich zależeć będą nasze zarobki. Powinniśmy skupić się przede wszystkim na marżach. 

Uproszczona tabela odnośnie tego jak oceniać bukmacherów na podstawie marży prezentuje się następująco:

  • marża poniżej 4% – najlepszy wybór, warto obstawiać u tego bukmachera
  • marża 4-5,5% – nieco gorzej, ale bukmacher dalej jest interesującym wyborem
  • marża 5,5-7% – słabo, ale jeśli nie ma innego wyboru to można się skusić
  • marża powyżej 7% – lepiej zrezygnować z tego bukmachera, gdyż ciężko będzie tu godnie zarobić

Jaki legalny bukmacher posiada najlepszą marżę?

Sprawdzanie wszystkich bukmacherów pod kątem każdego sportu byłoby syzyfową pracą. Z tego względu w tym akapicie poruszymy tylko temat marży na piłkę nożną czyli sportu, który interesuje większość typerów. 

Zdecydowanym liderem jeśli chodzi o wysokość marży jest Betfan. Średnio zabiera on sobie tylko 3,6%. Drugim godnym uwagi bukmacherem jest Fortuna, której marża to około 3,9%. Kolejne pozycje to eTOTO i TOTALbet, których marża jest mniejsza niż 5%. Pozostałe firmy liczą sobie niestety dużo więcej i obstawianie u nich nie jest aż tak opłacalne. 

Poprzedni artykułPromocja Grand bukmachera Milenium
Następny artykułJak zacząć swoją przygodę z bukmacherką?
Najlepsi w Polsce legalni bukmacherzy internetowi dają kasę na sam początek. Wystarczy podczas rejestracji wpisać kod promocyjny BETONLINE żeby otrzymać dodatkowe korzyści jak darmowe zakłady, freebety czy darmowy bonus bez depozytu. W STS taki bonus bez wpłaty to nawet 29 PLN.